Európaiskola
Iskolánk része a Budapesti Komplex Osztrák Képzési Központnak (óvodától érettségiig), ahol a német és a magyar nyelv egyenrangú. Kétnyelvű bizonyítványaink mindkét államban és az egész Európai Unió területén érvényesek.
Iskolánk része a Budapesti Komplex Osztrák Képzési Központnak (óvodától érettségiig), ahol a német és a magyar nyelv egyenrangú. Kétnyelvű bizonyítványaink mindkét államban és az egész Európai Unió területén érvényesek.
Egymás megértésének alapja az ismerkedés. Az iskolai diákcsere programokon, az iskolapartnerségeken, az Ausztriába és egyéb európai országokba tett utazásokon keresztül nemcsak tanulóink idegennyelv-kompetenciáit fejlesztjük, hanem a különböző országokban élő emberek kultúrájának megértését is.
Keresztény felelősséggel nevelünk, és nyitottak vagyunk más felekezetek iránt is. Munkánk a szabad, egyesült Európa értékein alapul. Fontos szerepet kap ebben a világra való nyitottság, a demokratikus gondolkodás- és kifejezésmód és az interkulturális cselekedetek. Mindezek mellett kiemelkedően figyelünk a nemzeti sajátosságokra.
Iskolánk küldetése: a gyermeket és az ő szükségleteit állítja a középpontba. Ennek az igénynek szeretnénk munkánk során megfelelni. Az a célunk, hogy a fiatalokat a jövőre felkészítsük, tudjuk átadni nekik mindazt azt a tudást és képességet, amelyre a sikeres élethez a következő 10, sőt akár 20 évben szükségük lesz.
Az életre való tanulás jegyében az Európaiskolában jelentős szerepet játszik a kompetenciák kimunkálása és fejlesztése. Ide tartozik a szakkompetenciák mellett a nyelvi-, a média-, a szociális vagy a módszertani kompetencia. Ebben az összefüggésben gyakran halljuk a „kulcskompetenciák” fogalmat is.
Erősségünk a jól képzett, lelkes tanári csapat, amely osztrák és magyar pedagógusokból áll. Az a példa, amelyet mi –szülők és tanárok– a gyerekeinknek az órákon és a mindennapokban mutatunk, döntően meghatározza a fejlődésüket.
A tanulókat önálló személyiségként vesszük figyelembe, és bevonjuk őket a tanulási folyamatba. Így tanulják meg a gyerekek, ahogy egyre érettebbé válnak, hogy a saját tanulásuk sikeréért ők maguk a felelősek. Ezt a pedagógiában autonóm tanulásnak nevezzük. Iskolánk minősített COOL iskola.
Az Osztrák-Magyar Európaiskola tanulói érdemjegyeiket az osztrák értékelési rendszer szerint kapják. A legjobb érdemjegy a jeles (1=egyes), a legrosszabb az elégtelen (5=ötös). Kérjük a szülőket, ne várják el gyermeküktől, hogy csak egyest kapjanak! Ez túl nagy nyomást helyezne rájuk pl. a dolgozatok megírásánál, és negatív hatással lehet a teljesítményükre.
1896-ban a Budapesti Mária Erzsébet Egyesület a budai Istenhegyi úton árvaházat építtetett, amelynek vezetésére az iskolatestvéreket hívták. Hamarosan a ház, amely legfeljebb 35 ember befogadására volt alkalmas, túl kicsi lett.
Amikor az arisztokrata és felső középosztálybeli mecénások anyagi adományai fokozatosan megszűntek, az intézményt fiúinternátussá alakították át. A Szent József Fiúnevelő Intézet, ahogy akkoriban nevezték, azonban nagy népszerűségnek örvendett, különösen a lakosság jómódú rétegei körében. Ezért az épületet 1906-ban kibővítették, 1914-ben pedig egy újabb emelettel bővítették.
A szomszédos földterület megvásárlásával egy nagy játszótér épült. Fénykorában az impozáns épületben egy általános iskolából és egy bentlakásos polgári iskolából álló fiú oktatási intézmény működött.
1929 körül vezették be az egyenruhát a Keresztény Iskolatestvérek Rendjének iskolájában. De viselése nem volt kötelező, az egyenruhát csak ünnepi alkalmakkor kellett viselni. Ez a kép a Déli pályaudvaron (Déli pu.) készült egy magas rangú vendég fogadásán".
1945 áprilisában az iskola négy teremben folytatta a tanítást a Volks- und Bürgerschule külsős diákjaival. A Katolikus Iskolák Felügyelősége csak azzal a feltétellel engedélyezte az iskola működését, hogy a szülők felelősséget vállalnak érte. A tanév során egyre több szülő érdeklődött az iskola iránt. Még arra is hajlandóak voltak, hogy építőanyagokkal és munkaerővel járuljanak hozzá az iskola újjáépítéséhez.
1950-ben az összes vallási rendet feloszlatták, és ingatlanjaikat államosították. A hét iskolatestvérnek, akik 1950-ig a budapesti Szent Józsefben maradtak, most végleg el kellett hagynia az épületet. 1950-ben az államosított iskolából tanoncotthon, majd szakiskola, végül pedig szakközépiskola lett.
Az Osztrák Köztársaság nagylelkű pénzügyi támogatásának köszönhetően 1995 elején végre megkezdődhetett az épület felújítása és átalakítása. 1995. október 31-én ünnepélyes keretek között megnyitották a budapesti Osztrák-Magyar Európai Iskolát.
Ma az Európai Iskola Budapest egyik legjobb iskolája, és az osztályok helyei nagyon keresettek. Időközben 3 osztályból 18 lett. Kezdetben 7 tanár volt, de ma már mintegy 50-en vannak, és összesen mintegy 70 munkatárs gondoskodik a diákok jólétéről és az iskola zavartalan működéséről.
A keresztény iskolatestvérek (Fratres Scholarum Christianorum- FSC) 1995-ben létrehoztak egy alapítványt a magyar jog szerint, amelynek elsődleges célja az Európaiskola fenntartása. Az alapítvány vezetése a Kuratórium kezében van, elnöke Mag. Kurt Langthaler. Az alapítvány tevékenysége a Felügyelő Bizottság ellenőrzése alatt áll. Az Osztrák-Magyar Európaiskola Alapítvány nonprofit szervezet – ez azt jelenti, hogy a befolyt pénzt teljes egészében az alapítvány fenntartási és üzemeltetési költségeire, tehát az iskolára fordítjuk. Az éves szülői hozzájárulást a Kuratórium határozza meg. Az alapítvány fedezi a szükséges taneszközök, üzemeltetési eszközök költségeit, a rezsiköltséget, valamint a magyar tanárok, tanítók, műszaki és adminisztratív személyzet költségeit. (Az osztrák tanárok kiküldetésben dolgoznak itt, és az osztrák állam fizeti őket.) A rend alapítója, Jean Baptiste de la Salle szellemében az Osztrák-Magyar Európaiskola Alapítvány mindent megtesz azért, hogy a szülői hozzájárulást viszonylag alacsonyan tartsa.
KÖZZÉTÉTEL 2024. május
KÖZZÉTÉTEL 2023. május
KÖZZÉTÉTEL 2022. május
KÖZZÉTÉTEL 2021. május
Az Alapítvány vezető szerve a Kuratórium.
Elnök:
Mag. Kurt Langthaler
További tagok:
Vicentiu Ghiurca testvér
Mag. Hanspeter Huber (BMBWF)
Dr. Werner Jisa
Alfred Brychta OSR (az iskolafenntartó képviselője)
Mag. Christian Hofmann (közgazdász)
Evelin Stanzer, MSc
Dr.in Andrea Dorner (BMBWF)
Bernhard Mayr (igazgató)
A Felügyelő Bizottság tagjai:
Dr. Csiby Andrea
Paul Kaiser testvér
Rezsdovics Rita
Cím: H-1126, Budapest, Istenhegyi út 32.
Az Osztrák-Magyar Európaiskola Alapítvány nonprofit szervezet. A működési és a fenntartási költségek fedezésére a hozzánk járó diákok szülei hozzájárulást fizetnek. A Kuratóriumnál lehet ösztöndíjat kérvényezni, valamint a szülői hozzájárulás részletekben történő befizetésére is van mód. Egy személyes találkozás alkalmával pontosabb információkkal tudunk szolgálni. Ne habozzon, hívjon fel minket!
A jelenlegi tanév szülői hozzájárulásának összege: 975.000,- forint.
A napközihez a szülők ezen felül még 565.000,- forinttal járulnak hozzá.
Célunk, hogy a modern pedagógiai eszméknek megfelelő, korszerű oktatást nyújtsunk. Ezért nemcsak a gyermekek értelmi képességeinek fejlesztésére törekszünk, hanem a szociális kompetenciájuk erősítésére is, mert ez minden bizonnyal az új Európában az életben való boldogulás egyik alapfeltétele lesz.
Az Osztrák-Magyar Európaiskola sikeres elvégzésével (sikeres felvételi vizsga után) lehetőség van az osztrák gimnáziumban (vagy más gimnáziumokban) folytatni a tanulmányokat.
Az osztrák érettségi vizsga sikeres teljesítése után lehetőség van osztrák, magyar és EU-s országok egyetemein/főiskoláin továbbtanulni.
Az 1995-ös tanév óta több mint 900 diák végzett sikeresen az Európaiskolában. A végzősök több mint 95%-a gimnáziumba, 5%-a szakközépiskolába tanult tovább. Sokan már sikeresen befejezték tanulmányaikat, és nagyon jó pozíciókban dolgoznak itthon és külföldön. Kérjük régi diákjainkat, hogy éljenek a lehetőséggel, és csatlakozzanak az "Europaschule Oldies" csoportunkhoz a Facebookon (csoportvezető:Olasz Márta). Azok, akik nem "facebookozók", e-mailben omeoldies@europaschule.hu léphetnek velünk kapcsolatba.
Az Európaiskola kétnyelvű bizonyítványt állít ki, amelyet Magyarországon, Ausztriában, az Európai Unió egész területén és azon kívül is elismernek.
A 8. osztály sikeres elvégzése után a diákok egy magasabb szintű iskolatípusban
folytathatják tanulmányaikat. (Sok középiskolában a felvétel felvételi vizsgához kötött.)
A 8. osztály végén a tanulók német és angol nyelvből nyelvvizsgát (ÖSD, ill. FCE), számítógépes ismeretekből pedig ICDL-vizsgát tehetnek le.
További információkat ezekre vonatkozóan az „Amit még kínálunk” menüpontban talál.
Jelen házirend iskolánkban a békés egymás mellett élést szolgálja. A szabályok betartásával elsődleges célunk, hogy mindenki jól érezze magát.
Tel: 003613564657
E-Mail: office@europaschule.hu
Kérjük, válassza ki, melyik sütik használatához járul hozzá!